Logo

Rezultate deosebite pentru Argeș, la olimpiade naționale. O profesoară a îndrumat 5 din cei 6 elevi premiați, la Limba Rusă

f_350_200_16777215_00_images__2017_04aprilie_Olimpici-rus-2019.jpg

 

 

 

 

În perioada 18-23 aprilie, s-a desfășurat etapa națională a Olimpiadei de Limba Franceză, la Bistrița-Năsăud, iar între 19 și 23 aprilie s-a derulat etapa națională a Olimpiadei de Limba Rusă Modernă, la Brăila.

De asemenea, s-au încheiat etapele naționale ale Olimpiadei de Biologie, desfășurată la Oradea,și Concursulului Național „Recunoștință făuritorilor Marii Uniri”.

De remarcat ar fi că, la Olimpiada de Limbă Rusă, profesorul îndrumător a 5 dintre cei 6 copii, care au obținut premii pentru Argeș, este doamna Valentina Emanuela Bujor, iar la Olimpiada de Biologie, toate cele 4 premii au fost obținute de elevi ai Colegiului Național ”Zinca Golescu”.

Iată, nominal, copiii minunați ai Argeșului:

LIMBA FRANCEZĂ

PREMIUL 1
Tuțu Ioan, clasa a X-a, Colegiul Național Pedagogic ,,Carol I''
Iorgulescu Horia, clasa a XI-a, Colegiul Naţional ,,Ion C.Brătianu''

MENȚIUNI
Bănățeanu Bianca Elena, clasa a XI-a, Colegiul Național,,Dinicu Golescu''
Mocanu Beatrice-Andreea, clas a VIII-a , Colegiul Național Pedagogic "Carol I"
Mincă Maria Alexandra, clasa a VII-a, Școala Gimnazială ,,I.L.Caragiale'' - mențiune specială
Floroiu Andreea-Antonia, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială ,,Mircea cel Bătrân'', mențiune specială
Cioabă Ana Ruxandra, clasa a X-a, Colegiul Naţional ,,Ion C.Brătianu”, mențiune specială
Tănase Maria-Alexandra, clasa a X-a, Colegiul Naţional ,,Alexandru Odobescu", mențiune specială
Malancu Elena Florentina, clasa a XI-a, Colegiul Național,,Dinicu Golescu'', mențiune specială

LIMBA RUSĂ MODERNĂ

PREMIUL I

Șerbănică Maria Milena , clasa a XI-a, Colegiul Național ,,Zinca Golescu’’ - prof. îndrumător Valentina Bujor

Bucurescu Ștefan Cosmin, clasa a XI-a, Colegiul Național ,,Zinca Golescu’’- prof. îndrumător Valentina Bujor

Voicu David Cătălin, clasa a X-a, Liceul cu Program Sportiv ,,Viitorul’’ Pitești- prof. îndrumător Valentina Bujor

Stănescu Crina Elena, clasa a XII-a, Colegiul Economic ,,Maria Teiuleanu’’- prof. îndrumător Valentina Bujor

MENȚIUNI
Ghițulescu Vlad Gabriel , clasa a XI-a, Liceul de Arte ,,Dinu Lipatti’’- prof. îndrumător Valentina Bujor


Pronicev Vera, clasa a X-a, Național ,,Dinicu Golescu’’

Olimpiada Națională de Biologie

PREMIUL II
Ilie Diana Andreea, clasa a XII-a, CN ,,Zinca Golescu”

PREMIUL III
Dimian Rareş Nicolae, clasa a IX-a, CN ,,Zinca Golescu”

MENȚIUNE
Popa Dan Răzvan, clasa a X-a, CN ,,Zinca Golescu”

Drăgan Maria, clasa a XI-a, CN ,,Zinca Golescu”

Concursul Național „Recunoștință făuritorilor Marii Uniri”

Premiul I
Chiran Andreea, cu lucrarea “Drumul spre întregire”, Liceul Teoretic Costești, secțiunea Arte vizuale

Premiul II
Ciortan Daria, cu lucrarea “Pentru Unire, cu bucurie”, Școala Gimnazială “Traian”, secțiunea Arte vizuale

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.