Menu

Concurenți de excepție la Festivalul Național „Dinu Lipatti”. Vezi lista completă a câștigătorilor

Lipatti.JPG  
Miercuri, 13 mai 2015, Casa Memorială „Dinu Lipatti” a găzduit recitalul final al premianţilor şi Gala Laureaţilor celei de-a treia ediții a Festivalului Național „Dinu Lipatti”, concurs dedicat descoperirii şi valorizării tinerelor talente în domeniul muzical.   
La 98 de ani de la nașterea ilustrului muzician, aproximativ cincizeci de tinere speranţe ale muzicii româneşti, cu vârste cuprinse între 8 şi 21 de ani, şi-au dat concursul în fața unui juriu exigent și competent, compus din nume de referință ale vieții muzicale românești (Canto, Pian şi Vioară).  Între candidații înscriși în concurs s-au remarcat câteva tinere talente, care au obţinut calificativul “Excepţional”: Doriana Ciobanu (8 ani), Școala  Gimnazială de Arte Nr. 2, București; Herman Med Cerisha (9 ani), Colegiul Național de Muzică “George Enescu”, București; Laurențiu Gerard Rusu (14 ani), Colegiul Național de Muzică „George Enescu”, București; Alexia Fucigiu (10 ani), Liceul de Arte „George Georgescu”, Tulcea; Mihail Ciprian Reuț (19 ani), Colegiul Național de Muzică “George Enescu”, București; Dan Macavei (16 ani), Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești; Andreea Codruța Poșchină (17 ani), Colegiul Naţional De Arte “Dinu Lipatti”, Bucureşti; Șerban Dinu (21 ani), student la Universitatea Pitești, Departamentul Artă. 
Premianţii au plecat acasă cu trofee şi diplome, decernate pe categorii de vârstă şi secţiuni:
SECŢIUNEA PIAN – 8 ANI
1.Doriana Ciobanu – Școala Gimnazială de Arte Nr. 2, București – Premiul I cu punctaj maxim
2.Irene Băluță – Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul I
3.Albert Filip Dima - Școala Gimnazială de Arte Nr. 2, București – Premiul II
4.Vlad Florescu – Școala Gimnazială de Arte Nr.2, București – Premiul II
SECŢIUNEA PIAN – 9 ANI
1.Herman Med Cerisha - Colegiul Național de Muzică “George Enescu”, București - Premiul I cu punctaj maxim
2.Alina-Daria Albei – Liceul de Arte „Dinu Lipatti” Pitești - Premiul I 
5.Ioan Turlin – Școala Gimnazială de Arte Nr.2, București – Premiul II
3.Elena Chirca – Școala Gimnazială de Arte Nr.2, București – Premiul III
4.Mihnea Tănase - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul III
5.Sara Glință - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul III 
SECŢIUNEA PIAN – 10-11 ANI
1.Ana-Marina Mitu  – Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești - Premiul I
2.Cătălina-Ioana Preda - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești - Premiul I
3.Răzvan Stelian Glință - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Mențiune
SECŢIUNEA PIAN – 14-15 ANI
1.Laurențiu Gerard Rusu  – Colegiul Național de Muzică “George Enescu”, București - Premiul I cu punctaj maxim
2.Theodor Dumitru - Colegiul Național de Muzică “George Enescu” București - Premiul I 
SECŢIUNEA VIOARĂ – 8 ANI
1.Marie-Isabelle Yamamura - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul I
2.Delia Marilena Zamfir - Școala Gimnazială de Arte Nr. 2, București – Premiul II
3.Denis Dolofan - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul III
SECŢIUNEA VIOARĂ – 11 ANI
1.Alexia Fucigiu, Liceul de Arte „George Georgescu”, Tulcea - Premiul I
2.Mihail-Maro Yamamura, Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul II
3.Victor Mateescu - Liceul de Arte „Dinu Lipatti,” Pitești – Premiul III
4.Alexandru Cristian Lixandru - Școala Gimnazială de Arte Nr. 2, București – Premiul III
5.Aaron Ciobanu - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Mențiune
SECŢIUNEA VIOARĂ – 13 ANI
1.Larisa Nicolae - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul I
2.Cătălin Sidorov - Liceul de Arte „George Georgescu”, Tulcea - Premiul II
3.Alexandru Matteo Corbu - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul III
4.Antonia Floriana Lazăr - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Mențiune
SECŢIUNEA VIOARĂ – 16-19 ANI
1.Mihail Ciprian Reuț - Colegiul Național de Muzică “George Enescu”, București
2.Theodora Ciurezu – Facultatea de Muzică Brașov – Premiul II
3.Alexandru Savu Manea - Liceul De Arte “Marin Sorescu” Craiova - Mențiune
4.Vlad Ștefan Beliță - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești - Mențiune
SECŢIUNEA CANTO CLASIC – 15 ANI
1.Cristina Teodora Cucoș - Colegiul Național De Arte “Dinu Lipatti”, București – Premiul II
2.Ana Maria Avram - Colegiul Național De Arte “Dinu Lipatti”, București – Premiul III
3.Alexandra Mustățea - Colegiul Național De Arte “Dinu Lipatti”, București – Mențiune
SECŢIUNEA CANTO CLASIC – 16 ANI
1.Dan Macavei - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul I
2.Alexandra Gabriela Ene - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul II
3.Ștefania Libianu Rădulescu - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul II
4.Ioana Valentin Porumb - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Mențiune
SECŢIUNEA CANTO CLASIC – 17-18 ANI
1.Andreea Codruța Poșchină - Colg. Național De Arte “Dinu Lipatti”, București – Premiul I
2.Simina Dragomirescu - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul II
3.Andreea Pavel - Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Pitești – Premiul III
SECŢIUNEA CANTO CLASIC – 20-21 ANI
1.Şerban Dinu – Universitatea Piteşti, Departament Artă – Premiul I
2.Nermin Sarah Al Samman Al Madami – Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Premiul II.
 

ARGES - CELE MAI CITITE ARTICOLE

  1. 7 zile
  2. 30 zile
  3. 1 AN
The most visited gambling websites in The UK