Directorul de gazetă şi ţiganul

De Gheorghe Smeoreanu (2011-10-01 12:12:33)

Directorul de gazetă şi ţiganulMăreşte imaginea

Directorul de gazetă sunt eu, ţiganul e Alexandru Diamant, ţigan din Rm. Vâlcea. Am citit zeci de povestiri cu boierul şi ţiganul, iar asta mă pune pe gânduri: e posibil să gândesc şi eu ca în respectivele poveşti, adică eu sunt bun şi el e rău, eu sunt nobil, el e paria, eu sunt cinstit, el e hoţ, eu sunt umanist, el e cercetat pentru tentativă de omor.

Iată ce spune Parchetul boieresc:

"„La data de 06.06.2011, în jurul orelor 19,00, între inculpat şi numitul G.D. (Gunici Didică, n.r.) a izbucnit un conflict spontan în faţa unui restaurant din municipiul Rm. Vâlcea, ocazie cu care inculpatul a luat din autoturismul său un cuţit cu care l-a înjunghiat pe acesta, cauzându-i leziuni ce au necesitat pentru vindecare un număr de 25 zile de îngrijiri medicale. Din actele medico-legale întocmite în cauză a rezultat că leziunile au pus în primejdie viaţa victimei, pentru salvarea sa fiind necesară intervenţie chirurgicală de specialitate".

Parchetul boieresc e intransigent cu ţiganul, îl încadrează la tentativă de omor, cere urmărire internaţională. Ceea ce nu face Parchetul boieresc este să aprofundeze cazul ţigănesc: cine pe cine a provocat / dacă nu cumva victima a dat nişte euroi pentru prelungirea spitalizării cu scopul de a-l şantaja pe agresor / în ce măsură lipsa unei reacţii din partea agresorului l-ar fi catalogat drept laş în comunitate, situaţie care i-ar fi pus viaţa în pericol pentru viitor.

Alexandru Diamant e fugit în Franţa. Mi se plânge pe facebook că ţiganii îl şantajează, că îi e frică de închisoare, că nu îl va apăra nimeni în faţa unei justiţii dispuse să se lase influenţată de euroi. L-am tot rugat să vină acasă şi să aibă încredere în judecători. Va veni marţi, la Otopeni, moment în care va fi arestat.

Diamant este colegul meu, e şi el director de gazetă, editează "Vocea romilor", publicaţie cu nimic mai prejos decât celelalte din zonă. Boierii directori de gazete se delimitează de ţigan, îl înfierează, cer condamnarea. Ipoteza mea este însă aceea că tocmai fiindcă e ceva mai integrat decât alţi romi, Diamant şi-a pierdut oarecum instinctul ţigănesc, iar acum şatra îl sfâşie.

Să sperăm că şatra nu va primi o mână de ajutor la fel de "ţigănească" din partea procurorilor, medicilor şi judecătorilor. Ce ar fi să urmărim cazul, doar este vorba despre un coleg ?...

Recomanda articolul

Mai cititi in Criterii

Articole pe aceeaşi temă

Articole de Gheorghe Smeoreanu

Comentarii

FRANCONERO spune:

Instinct Tiganesc?

Remarcabil gestul de solidaritate jurnalistica pe care il afisati in acest articol. Admirabil. Problema sta in cutitul care a folosit pentru un atac care nu poate fi justificat sub nicio forma, oricat de intelegatori ar fi boierii astia de la parchet. Toate interventiile pe care le face Diamant pe Facebook nu vor afecta si nu vor modifica acuzatiile justificate de faptele sale. Pacat, semianalfabetul, care se lauda cu facultatea SPIRU HARET, era un personaj pitoresc prin salile de conferinta.

Raspunde acestui comentariu!


Adauga comentariul tau!

Alte titluri